Gruzja – idealne miejsce dla każdego turysty

Product ID: 428 Kategoria:

Na świecie istnieją zakątki, które jesteśmy w stanie pokazać palcem na mapie, jednak nie potrafimy o nich zbyt wiele powiedzieć. Takim miejscem bez wątpienia jest Gruzja – kraj położony na Kaukazie, pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim. Warto jednak odwiedzić ten kraj i zobaczyć go na własne oczy, ponieważ jest to rejon niepowtarzalny.

Unikatowe położenie

Gruzja większości z nas kojarzy się ze wspomnianym przed chwilą Kaukazem. Musimy jednak pamiętać o tym, iż to niewielkie państewko posiada znane na cały świat uzdrowiska położone nad Morzem Czarnym – https://www.kresy.com/osw,wycieczka-gruzja,78. Najbardziej znane są bez wątpienia Suchumi i Batumi. Miejscowości te słyną ze swej pięknej XIX-wiecznej architektury. Są ponadto znanymi ośrodkami produkcji win. Innym rozpoznawalnym kurortem jest Bordżomi, położone u podnóży Kaukazu. Znajduje się tutaj również rozlewnia słynnej wody mineralnej o tej samej nazwie, którą można znaleźć m. in. w polskich sklepach.

Piękna stolica

Mówiąc o Gruzji, nie można nie wspomnieć o jej stolicy – Tbilisi. Jest to zarazem największe miasto kraju, w którym mieszka ponad milion osób. Zwiedzając to wielkie miasto, możemy natknąć się na dziedzictwo wielowiekowej gruzińskiej kultury. Absolutnym punktem “must see” miejscowości jest potężna twierdza Narikala, której historia sięga IV wieku, jednak większość ocalałych fortyfikacji datuje się na XV-XVI wiek. Niemniej jednak obiekt zapiera dech w piersiach swoją monumentalną formą, a z jego murów rozciąga się przepiękny widok na całe Tbilisi.

Kraina rozmaitości

Charakterystyczną cechą Gruzji jest również fakt, iż na jej obszarze znajdują się niemal wszystkie formy ukształtowania terenu. Znajdziemy tu zarówno piękne wybrzeża, jak i wiecznie zielone lasy, stepy, pustynie, góry czy nawet lodowce – wszakże Gruzja od kilku lat rozbudowuje infrastrukturę narciarską, stając się coraz bardziej modnym ośrodkiem sportów zimowych! Jednak wizyta w tym pięknym kraju to nie tylko doznania wizualno-kulturalne, ale także czysto kulinarne. Znakomite gruzińskie wina są rozpoznawalne na całym świecie, a takie potrawy jak chinkali, lawasz czy chaczapuri zna każdy miłośnik Orientu. Wszystkie wspaniałości opisane powyżej pokazują zatem, iż wycieczki do Gruzji są idealnym rozwiązaniem dla każdego turysty!